Az abortusz jogi feltételei Magyarországon. /Etika házi dolgozatomból részlet.../
Az abortusz…
magyarországi gyakorlat szerint a terhesség orvosi megállapítása után, ha a terhes nő súlyos válsághelyzet okát jelöli meg a terhesség megszakítására, akkor a terhesség orvosi papírjaival köteles védőnői tanácsadáson megjelenni. A védőnő felvilágosítást nyújt az állami segélyek lehetőségeiről, az örökbeadásról, a fogamzásgátlásról és a terhességmegszakításról. A beszélgetést pár nappal később még egyszer megismétlik. A tanácsadáson a nőnek határozott kijelentést kell tennie arról, hogy nem kívánja megtartani a magzatot.
Amennyiben a terhesség megszakításának oka egészségügyi, úgy nem szükséges megjelenni a Családvédelmi Szolgálatnál. Ezesetben az adott egészségügyi ok igazolására jogosult szakorvost kell megkeseni és ki kell töltetni vele az erre a célra használatos bizonyos "E" jelű formanyomtatvány 4. pontját, mely alatt a doktor igazolja, hogy orvosilag valóban indokolt a terhesség megszakítása. A formanyomtatvány csak aláírással, orvosi pecséttel és kórházi hosszúbélyegzővel együtt érvényes és két példányban kell meglennie. A nőgyógyászaton ezzel a papírral kell jelentkezni a műtétre, amihez azonban még szükséges a terhességet igazoló orvosi lelet (melyen a terhességet egyszer már megállípították), ill. egy friss vércsoport meghatározási- és vérkép eredmény.
A második beszélgetés alkalmával megkapja az állami engedélyt a magzatelhajtásra, enélkül az abortusz illegális. A tanácsadás anonim. Harmadik lépésként a nő felvételt nyer a választott kórházba, ahol végrehajtják a terhességmegszakítást.
A megszakítás költségeit a nő állja, és csekken fizeti be az Országos Egészségbiztosítási Pénztár számlájára. 2007-ben ennek maximális összege 25 584 Ft. volt. Az összeg nagysága azonban a kérelmező anyagi helyzetétől is függ illetve attól, hogy milyen szociális juttatásokban rászesül. Ezekről pontos információt a Családvédelmi Szolgálat védőnője tud adni.[1] A műtét után a nő aznap este vagy másnap távozhat a kórházból.
Ha az anya és/vagy a magzat élete veszélyben van/lesz a terhesség megtartásával, ha a magzat elhalt a méhben, ha a terhességméhen kívüli valamint ha a másállapot erőszakos bűntett következményeképp jött létre, a terhességmegszakítás költségeit az állam állja.
A magzatelhajtást a nő szabad akaratából a magyar állam a 12. terhességi hétig engedélyezi, afelett csak különleges orvosi indok mellett hajtható el a magzat. Ha azonban a terhes nő 18 év alatti, a terhesség megszakítása a 18. hétig engedélyezett.
A művi abortusznak a magyar jog szerint két formája van:
1. „engedélyezett”
2. „törvénytelen”
A kettő különbsége az, hogy amíg az „engedélyezett” abortuszt a törvény engedélyével hajtják végre, addig a „törvénytelen” abortuszt (magzatelhajtást) a törvények tiltása ellenére végzik, fokozott veszélynek kitéve ezzel a nő életét is.
A cikk, internetes forrás felhasználásával készült...
Légyszi, Nyomj egy Tetsziket, ha ott van a fotod legelöl, akkor ezt már egy korábbi cikkemnél megtetted! Köszi... ;)
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
1 megjegyzés:
inessTanulságos,de aki az internetet használja ezekkel a dolgokkal tisztába van.Sajnos pontosan az akinek erről nincs teljes képe, /gondolok itt azokra az emberekre akik a legnagyobb szegénységben és
tudatlanságba élnek/nem jutnak hozzá ehhez az információhoz.
Megjegyzés küldése